Sportske i traumatske ozljede
Ozlijedili ste se tijekom bavljenja sportom, rekreacijom ili u svakodnevnom životu? Naš stručni tim osteopata, fizioterapeuta i kineziterapeuta, u suradnji s vodećim hrvatskim liječnicima, ima višegodišnje iskustvo i visoku uspješnost u konzervativnom i poslijeoperativnom liječenju sportskih i traumatskih ozljeda.
Plantarni fasciitis se očituje kao bolnost donjeg dijela petne kosti, a nastaje kao posljedica akumuliranih mikrooštećenja koja uzrokuju degeneraciju kolagenih vlakana fascije na polazištu na petnoj kosti te se ubraja u sindrome prenaprezanja. Iako se u prošlosti smatralo da je riječ o upalnom procesu, novija istraživanja pokazuju da je riječ o degenerativnom procesu. Stoga bi točniji naziv za ovaj sindrom prenaprezanja bio plantarna fasciopatija. Plantarni fasciitis javlja se u sportskoj i općoj populaciji. Kod sportaša – trkača, rizični čimbenici za nastanak plantarnog fasciitisa jesu deformitet stopala poznat pod nazivom udubljeno stopalo (pes cavus), vrsta obuće, broj treninga u tjednu te valgus deformitet koljena. U općoj su populaciji rizični čimbenici za nastanak plantarnoga fasciitisa istrošena obuća, deformitet stopala (spušteno stopalo - pes planus ili udubljeno stopalo - pes cavus) te prekomjerna tjelesna težina. Dijagnoza se temelji na anamnezi i kliničkom pregledu, a može biti upotpunjena ultrazvučnom dijagnostikom. Liječenje plantarnoga fasciitisa je uglavnom konzervativno i uključuje rasterećenje od bolnih aktivnosti, primjenu ortopedskih uložaka za stopala, kriomasažu, protuupalne lijekove i vježbe istezanja. Naš je pristup obuhvatniji i uključuje specifične osteopatske miofascijalne tehnike, specifične vježbe jačanja i aktivnoga istezanja te terapiju udarnim valom. Postoje dokazi o učinkovitosti infiltracije kortikosteroida u kombinaciji s lokalnim anestetikom, ali uz moguće neželjene posljedice (atrofija petnoga masnog tkiva, oštećenje živca i sl.). Ako simptomi plantarnoga fasciitisa ustraju dulje od šest mjeseci usprkos adekvatno provedenom liječenju, u obzir dolazi kirurško liječenje (fasciotomija) te poslijeoperativna rehabilitacija.
Kako Vam naš stručni tim može pomoći?
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj emitiranog materijala isključiva je odgovornost tvrtke Motus Melior d.o.o.