Sportske i traumatske ozljede
Ozlijedili ste se tijekom bavljenja sportom, rekreacijom ili u svakodnevnom životu? Naš stručni tim osteopata, fizioterapeuta i kineziterapeuta, u suradnji s vodećim hrvatskim liječnicima, ima višegodišnje iskustvo i visoku uspješnost u konzervativnom i poslijeoperativnom liječenju sportskih i traumatskih ozljeda.
Ruptura prednje križne sveze (ACL od engl. anterior cruciate ligament) ozbiljna je traumatska ozljeda koljena česta u sportovima koji uključuju nagle promjene smjera kretanja, zaustavljanja i doskoke na jednu nogu (košarka, nogomet, rukomet, skijanje, gimnastika…). Učestalost nastanka rupture ACL-a je 3 do 10 puta veća kod sportašica koje se bave spomenutim „rizičnim“ sportovima. Premda može biti izolirana ozljeda, ruptura ACL-a se češće javlja u kombinaciji s ozljedom meniska, oštećenjem zglobne hrskavice ili ozljedom medijalnoga kolateralnog ligamenta.
Dijagnoza se temelji na anamnezi, kliničkom ortopedskom pregledu te nalazu magnetske rezonancije koljena. Kod sportaša koji se bave „rizičnim“ sportovima, liječenje uključuje artroskopsku rekonstrukciju ACL-a pomoću tetive polutetivnoga mišća (m. semitendinosus)/vitkog mišića (m. gracilis) ili patelarne tetive te poslijeoperativnu funkcionalnu rehabilitaciju u trajanju od 7-12 mjeseci.
Kod opće se populacije ruptura ACL-a u znatnom broju slučajeva može uspješno liječiti konzervativno – fizikalnom terapijom i funkcionalnom rehabilitacijom u trajanju 3-4 mjeseca. Odluka o odabiru optimalnoga liječenja u tim slučajevima ovisi o dobi pacijenta, stupnju mehaničke i funkcionalne nestabilnosti koljena, povezanim ozljedama koljena te funkcionalnim zahtjevima zanimanja i aktivnosti.
Naš stručni tim osteopata, fizioterapeuta, kineziterapeuta i trenera ima znatno iskustvo u funkcionalnoj rehabilitaciji ozljeda ACL-a sportaša i rekreativaca. Budući da je rizik za ponavljanje rupture ACL-a na istom i suprotnom koljenu dva puta veći nakon prve ozljede, povratak sportskom treningu i natjecanju treba nadzirati pomoću pouzdanih i valjanih funkcionalnih i kliničkih kriterija. U centru Motus Melior koristimo se najsuvremenijim biomehaničkim metodama za evaluaciju živčano-mišićnih funkcija sportaša, relevantnih za procjenu spremnosti sportaša za povratak sportu.
Kako Vam naš stručni tim može pomoći?
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj emitiranog materijala isključiva je odgovornost tvrtke Motus Melior d.o.o.