Motus Melior jedini je centar u Hrvatskoj te jedan od pet u Europi koji nudi metodu Lagree Fitness™, iznimno učinkovit, energetski i mišićno zahtjevan, zabavan i siguran oblik vježbanja. Njime ćete garantirano transformirati tijelo, unaprijediti tjelesnu formu te unaprijediti zdravlje i kvalitetu života!
Ljudski se genom, oblikovan u uvjetima izrazite tjelesne aktivnosti i nedovoljne dostupnosti hrane, „ne snalazi“ dobro u okolini u kojoj danas živimo, a koju obilježava sedentarni način života i raspoloživost hrane. Najbolji dokaz za to je naglašen porast broja oboljelih od kroničnih nezaraznih bolesti u svijetu u zadnjih 40-ak godina. Primjerice, broj odraslih koji su oboljeli od dijabetesa u Svijetu se povećao sa 108 milijuna u 1980. godini na gotovo 450 milijuna u 2015. godini. To se, dakako, negativno odrazilo i na stopu smrtnosti od kroničnih nezaraznih bolesti. Tako je između 1990. i 2016. godine udio svih smrtnih slučajeva Svijetu koji su izazvani kroničnim nezaraznim bolestima porastao sa 57% na 71%. Dio toga negativnog trenda vezan je uz demografske promjene s rastućim brojem starijih osoba; no, čimbenici životnog stila ipak igraju ključnu ulogu u pandemiji dijabetesa i ostalih kroničnih nezaraznih bolesti. Stoga kretanje možemo slobodno smatrati biotičkom potrebom čovjeka.
Globalna pandemija izazvana SARS-CoV-2 virusom značajno je promijenila način našeg života, što za posljedicu ima potencijalno brojne štetne učinke na zdravlje i dobrobit čovjeka. Bez dostupnog cjepiva i lijeka te zbog brzog širenja spomenutog virusa, vlade i nacionalna zdravstvena tijela brojnih zemalja u Svijetu uvela su različite vrste „lockdown-a“ ili brojna ograničenja vezana uz rad vrtić, škola, sveučilišta, restorana i kafića, kina, fitnes centara i sl., a u ozbiljnije zahvaćenim zemljama i gotovo potpuno ograničenje kretanja. Također, deseci tisuća ljudi koji su bili u kontaktu sa zaraženim osobama ili, pak, koji dolaze iz područja s povećanim brojem slučajeva zaraze SARS-CoV-2 virusom, preventivno su stavljani u 2-tjednu karantenu. A sve navedeno s jednim primarnim ciljem – zaštite života onih najugroženijih: starijih osoba te osoba koje boluju od kroničnih bolesti - respiratornih oboljenja, dijabetesa, hipertenzije, pretilosti, kardiovaskularnih i malignih bolesti.
Svi smo čuli kako bi bilo zdravo da dnevno napravimo 10.000 koraka. No, znate li otkud ta brojka i je li ista znanstveno utemeljena, odnosno postoje li dokazi da je 10.000 koraka "zdravije" od, recimo, 8.000 ili 12.000 koraka?
Odlukom Nacionalnog stožera civilne zaštite danas prestaju s radom svi sportski, rekreacijski i fitnes centri na minimalno mjesec dana. Ponukan ovom odlukom, ali i trenutnom situacijom s pandemijom COVID-19 virusa, odlučio sam napisati jedan kratki stručni osvrt o važnosti i utjecaju tjelovježbe te prestanka vježbanja na zdravlje i imunološki sustav čovjeka.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj emitiranog materijala isključiva je odgovornost tvrtke Motus Melior d.o.o.